Wełna merino - co to za materiał i jakie ma właściwości?

30.08.22

6 minutes

materiał wełna merino

Produkty z wełny merino – popularne i cenione

Owce merynosowe, czyli merynosy, pochodzą z Azji. Dziś najczęściej spotykane w Australii. Hodowane w trudnych warunkach górzystych owce, by przetrwać różnice temperatur od -30°C do +40°C musiały dostosować się do ekstremalnych warunków. Udało im się to dzięki doskonałym właściwościom ich wełny. Grubość pojedynczego włókna jest bardzo cienka, pomiędzy włóknami tworzą się przestrzenie z powietrzem, które izolują od niskich i wysokich temperatur. Pozwoliło to zwierzętom przetrwać tak różne warunki pogodowe. Wykorzystująca te pożądane właściwości odzież merino szybko zyskała uznanie i stała się bardzo ceniona.

Wełna merino właściwości – zobacz, za co użytkownicy pokochali tkaninę merino

właściwości wełny merino

Jasnofioletowy kocyk z wełny merino, błękitny kocyk z wełny merino, kocyk musztardowy wełna merino

Doskonale znamy wełniane ubrania i dodatki, których nie lubiliśmy nosić, bo było w nich niewygodnie. Wełniane elementy drapały i sprawiały dyskomfort. Ubrania z wełny merino, mimo iż także wełniane charakteryzują się odmiennymi cechami. Warto wypróbować tkaninę merino i samemu sprawdzić jej właściwości. Osoby, które już to zrobiły, nie zamieniłyby odzieży merino na inną. Wśród właściwości wełny merino warto wyróżnić:

  • Miękkie i delikatne włókna, które nosi się z przyjemnością. Włókna wełny merino mogą osiągać grubość 11–18 a 23–24,5 mikronów, w zależności od rodzaju. Są więc bardzo delikatne. Włókna są elastyczne, wyginają się i poddają naciskowi w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, dzięki temu są przyjemne w dotyku, nie gryzą i nie drapią jak znane wyroby wełniane.

  • Wełna merino jest aktywna, jest termoregulacyjna, co oznacza, że reaguje na zmiany temperatury ciała. Gdy jest gorąco, uwalnia wilgoć i ciepło, a gdy jest zimno, utrzymuje wyższą temperaturę. Wewnętrzna strona włókien wełny jest hydrofilowa a zewnętrzna hydrofobowa (odpycha cząsteczki wody), dzięki czemu uwalnia wilgoć,  a nie zatrzymuje. Rdzeń włókna merynosów może absorbować ciesze aż do 35% własnej wagi.

  • Higieniczność i wygoda użytkowania - pochłanianie i odparowywanie wilgoci sprzyja zachowaniu zdrowego i bezpiecznego środowiska, nie stwarza bakteriom warunków do rozwoju, dzięki czemu odzież merino nie wymaga częstego prania. Wystarczy wywietrzyć produkt, by go odświeżyć. Bakterie odpowiadające za brzydkie zapachy żyją w wilgotnym środowisku, dzięki właściwościom wełny materiał jest suchy i bakterie nie maja jak się rozmnażać, co zapewnia higieniczność.

  • Wełna merino jest polecana osobom z wrażliwą skórą i alergikom, gdyż nie przyciąga kurzu. Nie elektryzuje się.

  • Łatwo zadbać o czystość odzieży merino. Włókna mają na zewnątrz warstwę o właściwościach hydrofobowych, co sprawia, że brud wolniej się wchłania i można go szybko usunąć, unikając konieczności prania.

  • Nie gniecie się – łatwo powraca do swojego kształtu, ubrania z wełny merino są więc odpowiednie, by zabierać je w podróż.

Wełna merino w ubrankach dla dzieci i dorosłych – co można z niej zrobić?

czapki z wełny merino

Granatowa czapka dziecięca z wełny merino, różowa czapka wełniana merino dziecięca, zielona czapka z wełny merino dla dzieci

Dzięki licznym zaletom wełny merino jest ona chętnie wykorzystywana w branży odzieżowej. Wykorzystuje się ją do bielizny termoaktywnej, koszulek, szalików, czapek, skarpetek, swetrów, kocyków. Odzież merino zapewnia dobrą oddychalność, pozwala też utrzymać optymalną dla ciała temperaturę. Dzięki temu sprawdza się nie tylko na co dzień, ale także do zastosowań turystycznych. Idealnie sprawdza się bowiem do noszenia na świeżym powietrzu. Lekka i przewiewna wełna merino to doskonały surowiec na delikatne kocyki dla dzieci - https://mybasic.pl/blekitny-kocyk-z-welny-merino-p-ni03536.html. Mięciutki materiał otuli maluszka i zapewni ciepło.

Czy wełna merino gryzie?

Jest to podstawowa obawa, przy wyborze szalików, kominów i czapek, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci. Dobra oddychalność, właściwości termoregulacyjne i odporność na brudzenie czyni z wełny merino doskonały surowiec do wykorzystania na akcesoria jesienne i zimowe. Bordowy komin z wełny merino dziecięcy czy błękitna czapka z wełny merino dla dzieci to doskonałe przykłady dodatków, które dzieci pokochały, a które stają się niezastąpione, gdy robi się chłodniej na zewnątrz. Co więcej, w przypadku szalików, czapek itp. dodatków z wełny merynosów nie trzeba martwić się o to, że dzieci będą marudzić, że materiał je drapie.

Jak prać wełnę merino?

Dzięki właściwościom wełnę merino pierze się rzadko. Naturalna ochrona z zewnętrznej warstwy hydrofobowej, która zapobiega wchłanianiu plam, sprawia, że odzież i dodatki z wełny merino łatwo uchronić przed zabrudzeniami. Najlepiej poddawać ją wietrzeniu. Drobne zanieczyszczenia można natomiast usunąć wilgotną szmatką bez konieczności poddawania praniu. Jeśli jednak trzeba wyprać produkt wełniany, najlepiej zrobić to ręcznie lub zastosować specjalny program do prania wełny z minimalną ilością obrotów przy wirowaniu (max 200). Temperatura nie powinna przekraczać 30°C. Do prania należy także wykorzystać środki przeznaczone do prania wełny.

Advice

Previous posts in this category: