Jak łączyć kolory? Poznaj zestawy kolorów pasujących do siebie i twórz modne i szybkie stylizacje w mig!

16.10.22

8 minutes

połączenie kolorów na ubraniach

Jak łączyć kolory ubrań? Dowiedz się, czym jest koło barw i jak je wykorzystać, poznaj proste zasady łączenia kolorów i unikaj modowych wpadek.

Każdy, kto chciałby wyglądać dobrze, zastanawiał się pewnie, jak łączyć kolory w ubraniach, by do siebie pasowały i tworzyły spójne zestawienie. Niektórzy korzystają w tym celu z intuicji i automatycznie potrafią tworzyć zestawienia kolorów, które wyglądają dobrze. Inni muszą kombinować. Niezależnie do której grupy należysz, warto poznać podstawowe metody na to, jak zestawiać kolory. Łączenie kolorów może być bardzo proste dla każdego, wystarczy poznać kilka zasad.

Paleta barw – jak łączyć kolory?

Jak łączyć ze sobą kolory, by zawsze mieć na sobie spójną i udaną stylizację? I jak robić to szybko, by nie marnować pół dnia na przymierzanie wszystkich ubrań i sprawdzanie, jak wyglądają konkretne połączenia? Zdecydowanie warto zaznajomić się z kołem barw. Koło barw to przedstawiony graficznie model ukazujący powstawanie i mieszanie się kolorów. Od odległości od środka zależy poziom nasycenia koloru. To bardzo pomocny, poglądowy model znany już od dawna. Warto lepiej poznać jego zalety. Przyda się to nie tylko tym, których interesują udane zestawienia kolorów w modzie, ale wszystkim, którzy chcą wiedzieć, jak poprawnie tworzyć udane połączenia kolorów także w innych dziedzinach, np. w aranżacjach wnętrz.

Zestawienia kolorów – o czym warto pamiętać?

ubrania zestawienia kolorów

Kolory podstawowe to takie, których nie uda się uzyskać z innych barw, natomiast kolory pochodne powstają z pomieszania dwóch kolorów podstawowych np. niebieski z żółtym, które da zielony. Koło barw zawiera 12 kolorów, znajdują się tam kolory podstawowe, pochodne oraz 6 połączeń kolorów podstawowych z pochodnymi. Koło to jest doskonałą podpowiedzią kolorystyczną do tego,  jak łączyć kolory w ubraniach. Bardzo ułatwia tworzenie dobrych zestawień i warto je wykorzystywać nawet codziennie. Z czasem natomiast sięga się po nie coraz rzadziej, bo poprawne i najczęstsze zestawy kolorów pasujących do siebie utrwalą się w pamięci i nie będzie to już konieczne.

Ubrania – jak łączyć kolory, metody na udane łączenia kolorów

jakie kolory do siebie pasują

Czapki i kominy z wełny merino

Wybór barw dopełniających, metoda dopełnieniowa

  • Polega na łączeniu barw leżących naprzeciwko siebie na kole barw. Zestawienia takie są kontrastujące i należy być z nimi ostrożnym. Można wybrać jeden z kolorów jako dominujący, a drugi zastosować w formie akcentu kolorystycznego. Wariantem tej metody jest połączenie barwy głównej oraz dwóch innych, które znajdują się po bokach koloru uzupełniającego. Choć brzmi to skomplikowanie, jeśli przywołamy koło barw, staje się bardzo proste do zrozumienia.

Triada kolorystyczna

  • Zestawienie ze sobą trzech kolorów, które znajdują się na kole barw w równej odległości od siebie (gdyby podzielić koło na 3 równe części, to kolory te byłyby na liniach oddzielających). W tym przypadku jeden kolor powinien dominować, a dwa odgrywać rolę dopełniającą. Jeśli dla kogoś to połączenie jest już zbyt mocne, nie ma co sięgać po jego wariant, jakim jest tetrada. Jest to zestawienie dwóch par kolorów dopełniających, można je znaleźć, dzieląc koło na 4 równe części, analogicznie jak w triadzie.

Metoda monochromatyczna

  • Lubiana przez osoby zachowawcze metoda łączenia barw polega na połączeniu barwy czystej (tej, która znajduje się na zewnątrz koła barw) z jej ciemnymi i jasnymi odcieniami (barwami, które znajdują się w głębi koła, w jednej linii od zewnątrz do wewnątrz). To proste i spokojne połączenie dla każdego

Metoda harmonijna, analogiczna, pokrewieństwa

  • Łatwa w zastosowaniu metoda polegająca na wyborze koloru głównego i dwóch sąsiadujących z nim. Kolory znajdujące się na kole obok siebie nie stworzą kontrastowego stroju, ale będą się zawsze dobrze komponować. Dobre, proste i szybkie zestawienie.

Należy także pamiętać, że barwy różnią się nasyceniem i zależy to od ilości czerni, szarości lub bieli. Mogą być pastelowe, przygaszone itp. Rozróżniamy także barwy ciepłe i zimne. Do ciepłych można zaliczyć np. czerwony czy żółty a do zimnych niebieski i zielony. Podstawowa gama barw zawiera ciepłe i zimne barwy. Do barw ciepłych doskonale pasuje złoto, do zimnych srebro. Najlepiej sprawdza się łączenie kolorów  z jednej grupy, o tej samej temperaturze.

Co z czarnym i białym?

jak łączyć kolory czarny i biały

Czarna bluza na zamek męskabiały t-shirt męski

Biały i czarny to podstawowe i ponadczasowe kolory i nie można o nich zapomnieć podczas komponowania strojów. Są to kolory podstawowe i mogą być dopełnieniem każdej barwy. Biały jest efektem połączenia kolorów podstawowych, czyli zielonego, czerwonego i niebieskiego i jest najjaśniejszym kolorem. Czarny natomiast jest najciemniejszy i jest efektem połączenia żółtego, karmazynowego i turkusowego. Jeśli jednak głębiej spojrzeć na kwestię kolorów, to czarny, który pochłania kolory i ich nie odbija, sam w sobie nie jest kolorem. Biały natomiast jest. Widzenie kolorów jest wrażeniem psychicznym, które jest subiektywne. Szary, czarny i biały można traktować jako bazę dla innych barw. Szary jako połączenie barw dopełniających, czyli czerni i bieli także jest uniwersalny.

Szybkie i modne połączenia kolorów i ich zalety

Udane połączenia kolorystyczne oraz wiedza jak łączyć kolory to oszczędność czasu, ale także korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Rezygnacja z przypadkowych i nieprzemyślanych zakupów ubrań w kolorach, które do niczego nie będą pasować to ważna zaleta. Natomiast wiedza, jak łączyć kolory w ubraniach pozwala dopasować się do aktualnych trendów wprost z wybiegów i ułatwia tworzenie modnych, udanych stylizacji w gorących kolorach sezonu. To także możliwość wykorzystywania posiadanych ubrań na liczne sposoby.

Lifestyle

Previous posts in this category: