Granat cieszy się ogromną popularnością. Z pewnością warto dowiedzieć się o nim więcej i przestać traktować wyłącznie jako kolor nielubianych, szkolnych strojów galowych. Ma on zdecydowanie więcej do zaoferowania, warto mieć go w swojej szafie niezależnie od preferowanego stylu.
Granat to odcień koloru niebieskiego, najciemniejszy. Jego nazwa pochodzi od rośliny. Początkowo (w XVI wieku) odpowiadał on kolorowi owocu granatowca i bliżej mu było do intensywnej, ciemnej czerwieni. Od XIX wieku jednak nastąpiła zmiana znaczenia i granatowy odpowiada bardziej barwie ciemnoniebieskiej. Barwnik można pozyskać w łatwy sposób z naturalnych źródeł. Barwa rozpowszechniła się także za sprawą mundurów brytyjskich żołnierzy Królewskiej Marynarki Wojennej. Marynarski niebieski – navy blue, tak zwany jest w języku angielskim, spopularyzował barwę i przyczynił się do dobrych skojarzeń z tym kolorem. Wyróżniamy jasny, średni lub ciemny granatowy, każdy znajdzie więc odpowiedni odcień, który najlepiej mu pasuje.
Granat pomaga się wyciszyć, poskładać myśli, skupić. Kojarzy się z nocnym niebem i morzem, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa. Morze być kojarzony z siłą i męskością, ale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla panów, choć to jeden z częściej wybieranych przez nich kolorów.
Co oznacza kolor granatowy i jak jest najczęściej kojarzony? Komu będzie dobrze w tej barwie i kto najczęściej się na nią decyduje? Odcienie granatu na trwałe związały się już chyba z ubiorem formalnym, biznesowym, galowym. Marynarki, garsonki, garnitury – najczęściej spotkać je można właśnie w kolorze granatu lub czarnym. Zarówno w pracy, jak i w szkole kolor ten jest doskonale znany i rozpowszechniony. Granatowy kolor kojarzony jest z mądrością, inteligencją i klasą. Nie powinno więc dziwić, że znalazł swoje miejsce w sferze biznesowej, gdzie podkreśla chęć rozwoju, pewność siebie, zdolności przywódcze.
Jeśli chodzi o granatowy kolor, znaczenie barwy mocno nawiązuje do niezależności, autorytetu i chęci przewodzenia. Osoby, które go lubią i chętnie noszą, wyróżnia mocna osobowość i charyzma. Lubią one porządek i harmonię, są lojalne i pracowite. Cechuje je zdyscyplinowanie, jednak mogą mieć problem ze słuchaniem rad i podporządkowywaniem się. Są samowystarczalne i to one lubią dowodzić.
Kolor granatowy to barwa bazowa, dzięki czemu dobrze łączy się i współgra z innymi kolorami. Jest dużo mniej surowy niż czerń, a prawie tak samo uniwersalny. Zobacz, jaki kolor pasuje do granatowego ubrania i jak tworzyć ciekawe stylizacje na zasadzie kontrastu. Kolor pasujący do granatu, który będzie prezentował się w tym zestawieniu bardzo oryginalnie to żółty. Wyrazisty kolor podkreśli neutralną barwę, można zdecydować się także na jego odcienie np. musztardowy. Stworzy z nim nowoczesne, żywe połączenia. Inną ciekawą kombinacją będzie granatowy i fiolet, pudrowy róż lub koral. Granatowy z zielonym to natomiast bardzo popularne i lubiane zestawienie, możesz zdecydować się na ziemiste zielenie lub na szmaragdowy, wyraźny kolor. Oba będą doskonale współgrać z kolorem granatowym, tworząc elegancki look.
Z czym jeszcze łączyć granatowy kolor? Oczywiście z pochodnymi niebieskiego. Z błękitem stworzy ładny, prosty komplet. Granat z białym i beżowym stworzy spokojne, harmonijne i spójne połączenie na wiele okazji, w tym na formalne spotkania czy na szkolne uroczystości, gdzie wymagany jest strój galowy. Znane połączenia z granatem można znaleźć w klasycznym stylu marynistycznym: kolor granat, biel, czerwony tworzą w nim ciekawą bazę do wielu morskich kombinacji. Takie zestawienia polecane są szczególnie latem. To trio jest ponadczasowe i nie wychodzi z mody.
Do granatowego koloru pasuje wiele dodatków. Kolor ten lubi zarówno złoto, srebro, jak i inne materiały. Śmiało więc można wybrać ulubioną biżuterię miedzianą czy z innych surowców. Dobór dodatków zależy od stylu, w którym czujesz się najlepiej. Poza klasycznymi propozycjami można wybrać także któryś z minerałów jak szmaragd czy malachit, które także zaprezentują się uroczo w zestawieniu z granatem.